Strojovna VD

Autor: corinne

 

Pravidla jsou od toho, aby se porušovala.

 

„Vy jste se zase neučila!“ Hlas Lysohlávky mě probral z usilovného přemýšlení o relativní hmotnosti černé díry a jejího obsahu. Byl to vlastně náš třídní, ale neměl vlasy, takže se na jeho pravé jméno celkem rychle zapomnělo.

„Učila,“ začala jsem svoji obhajobu velice nahlas a přesvědčivě, „jenže koho to zajímá?“ dodala jsem už o poznání tišeji, jen sama pro sebe.

„Prosím?“ Jeho bystrým uším uniklo jen máloco.

„Tahle látka je příliš těžká,“ zmírnila jsem svoje předchozí slova do, pro něj přijatelné, podoby. Lysohlávka se zamračil, ale vzápětí počítač na jeho stole začal odporně pípat. Ohlašoval přestávku a tím i moje vysvobození.

„Probereme to jindy,“ zabručel ještě, pak sebral svou aktovku a skoro vyběhl ze třídy. Ta se vzápětí naplnila křikem a smíchem.

Přešla jsem k oknu a zadívala se na rudé skály všude kolem. Ach, jak moc mi chyběly stromy… Ten titulek v novinách vidím ještě dneska: „První škola na Marsu otevřena!“ A pak moje jméno mezi tisícem dalších. „Nejšťastnějších 1200 vylosovaných se v nejbližších dnech přestěhuje do školícího střediska.“

Tak zněla první věta článku, který pro mě znamenal rozsudek smrti. Ale já to v ten den ještě nevěděla. Byla jsem tak šťastná… Vlastně je to teprve měsíc, ale mě to připadá jako celý život.

Počítač začal znovu pípat. Nenáviděla jsem ten zvuk, i když mnohdy znamenal konec dne tady, ve škole. Zaplula jsem do své lavice a čekala na češtinářku, až otevře dveře, ladně vstoupí a zařve svoje osvědčené „Ticho!“, aby mohla alespoň dělat, že nás učí. Stereotyp každého dne se dnes opakoval přesně podle nepsaných předpisů. Přišla, zařvala, ale místo toho, aby si sedla za katedru, sklonila se ke mně a podala mi nějaký štos papírů.

„Odneste to, prosím, paní Numírové do kanceláře,“ pravila milým hlasem, který jsem u ní ještě neslyšela. Zaraženě jsem přikývla a zvedla se k odchodu. „A že ji pozdravuju!“ zvolala ještě za mnou.

Dveře z neoknu se za mnou tiše zavřely a já pokračovala kabritrovou chodbou a potom výtahem do druhého patra. Když se výtah otevřel, pohled mi padl na dveře naproti. Nebyly neoknové a tudíž zůstávaly stále otevřené. Vzpomněla jsem si na den, kdy jsem tudy šla poprvé.

Lysohlávka nás prováděl po celé škole a těmito dveřmi se obzvlášť chlubil. Říkal, že tam nikdy nikdo nesmí vstoupit pod trestem vyloučení. Byl na sebe pyšný a nafukoval se, že je to právě on, kdo tuhle místnost dostal pod správu.

Hlavou mi probleskla myšlenka a dřív, než jsem si to uvědomila, udělala jsem pár kroků a vzala za kliku. Tahle škola mě stejně zklamala, ale hlavně jsem se chtěla pomstít našemu učiteli.

Opatrně jsem vstoupila do tmy a zavřela za sebou. Udělala jsem krok a vmžiku se celá místnost zalila jasným světlem imperových žárovek, o jejichž spotřebě energie si můžou na Zemi nechat jen zdát. Zamrkala jsem, abych si zvykla na ostré světlo, a rozhlédla se. Nebylo tady nic. Vlastně až na malý knoflík na protější stěně.

Pomalu jsem k němu přiblížila třesoucí se prst a lehce se ho dotkla. Vtom se celá budova otřásla jako při zemětřesení. A znovu. Všechny čtyři stěny se náhle proměnily v jediný ovládací panel plný obrazovek. Díky otřesům jsem upadla na zem a teď, když jsem těžce vstávala, promluvil hluboký robotický hlas.

„Vítejte ve Strojovně VD. Enkeditovaná raketa S-8 Velký Drak je připravena ke stratu. Provádím zážeh motorů.“ Zůstala jsem stát jako solný sloup. Škola se znovu otřásla, když automatický pilot zažehl motory.

 

Pan Numír spěchal toho dopoledne za manželkou. Měl na srdci důležitou zprávu, kterou už ale nestihl doručit. Když doběhl k místu, kde měla stát škola, uviděl jen hluboký kráter a rudé skály zčernalé ohněm. Povzdechl si a očima zabloudil k obloze. Přes syntetickou atmosféru byla vidět obrovská raketa mířící směrem k Zemi.

Strojovna VD

Datum 10.01.2014
Vložil Eliz
Titulek :-D

Na Marsu? Zajímavý. Je to vážně pěkné a čtivé... škoda, že z toho Marsu odlétají, docela by mě zajímalo, jak se jim na Marsu podle tebe žije. Ale uznávám, že na půl stránky se toho moc nevejde... :D

Datum 11.01.2014
Vložil corinne
Titulek Re: :-D

No já tam toho chtěla říct o dost víc, ale byla jsem ráda, že se mi tam vešla pointa :D
Jinak moc díky :)

Datum 09.01.2014
Vložil Nhoriel
Titulek :D

Vy máte určenou i délku?! :o
Krásný a vtipný nápad :D Jak to vůbec dopadlo? ;)
Vida, logický, to mě nenapadlo. Dík za objasnění ;)

Neobviňuju :D To je pravda, minimálně je větší než Měsíc, tak už proto :D
Přesně tak. Přihlásila se spousta lidí...

Datum 11.01.2014
Vložil corinne
Titulek Re: :D

Jo, dýlku taky, ale já ji s celou stránku překročila...takže... :D
Dopadlo? To ještě nwm :D

Datum 09.01.2014
Vložil Nhoriel
Titulek :D

Tak teď jsi mě skutečně rozesmála! Uznávám, že to zadání znělo vážně dost pitomě, ale šlo na něj vytvořit i supr spisy (viz. ten tvůj sloh :D) Čekala bych, že ta místnost bude víc hlídaná - vhledem k tomu, že je tak "nebezpečná" - ale škola je jedna velká šílenost, takže se asi není čemu divit :D

To téma Marsu mi přijde dost aktuální. Sama jsem na to něco psala - nedávno jsem slyšela v TV, že se tam mají v roce 2018 (?) vyslat nějací lidé. Cesta tam bez možnosti vrátit se zpět. Docela inspirativní :)

Datum 09.01.2014
Vložil corinne
Titulek Re: :D

Ehm...maximální kapacita byla půl stránky :D
Hnedka, jak to řekla, věděla jsem, co budu psát...jeden neuplatněný, ale krásný nápad ze základky... :)
Tak když tě vylosují ze všech dětí na Zemi, že můžeš do školy na Marsu, tak postačí výhružka, vyloučení... Lidi to brali jako děsnou výsadu - nejlepší škola ve vesmíru a já na ní můžu studovat! :D

Telku nemáme, takže nikdo nemůže obvinit z opisování :D Mars mě napadl jako lepší alternativa než třeba Měsíc...je sympatičtější :)
Ale jinak...bez možnosti návratu? Kdo půjde dobrovolně, děti? :D

 

Kontakt

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode